Dzisiaj jest niedziela, 21 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
AKTUALNOŚCI
Oswoić muzeum - podsumowanie projektu
Dodano: 2008-10-19

Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych - projekt został zrealizowany.

 

OSWOIĆ MUZEUM – warsztaty dla uczniów.

Posumowanie.   

Program zrealizowało nasze stowarzyszenie dzięki dotacji

Syrenka  Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

 

"Oswojenie" instytucji muzeum, które było naszym celem podczas realizacji całego programu, zakładało m.in. zaznajomienie uczestników kursu z historią i "antropologią" instytucji muzeum. Dlatego właśnie większość spotkań zawierała cześć poświęconą, bardziej abstrakcyjnym właściwościom muzeum, podczas której uczniowie uczyli się rozpoznawać mechanizmy konstruowania ekspozycji, poznawali dzieje instytucji, historię architektury muzealnej, a także teoretycznie i praktycznie zaznajamiali się z proksemiką muzeów. Celem, z realizacji którego jesteśmy szczególnie zadowoleni, było uświadomienie beneficjantom "konstrukcyjności" ekspozycji, tego że jest ona pewną wypowiedzią, którą można czytać wbrew intencjom autorów, wyszukując - co szczególnie chętnie czynili uczniowie - ukryte założenia, nie do końca jawne przesłanki twierdzeń, z jakimi stykamy się w muzeach i galeriach. Oczywistym sukcesem było odwiedzenie szeregu bardzo ciekawych wystaw (również zapoznanie uczniów z miejscami, których nie odwiedzali zbyt chętnie, jak MNW), analiza eksponowanych tam dzieł lub całych ekspozycji (Muzeum Powstania Warszawskiego), która zaowocowała kilkoma recenzjami pisanymi przez beneficjantów na inne zajęcia (przeważnie wiedza o kulturze/historia sztuki) oraz krótkim filmem relacjonującym nasz pobyt w MPW. Kursanci poznawali współczesnych artystów (m.in. Yoko Ono) i całe formacje kulturowe (Rewolucje 68), ucząc się przy okazji w nietypowy sposób historii sztuk i historii (kultury). Najważniejszym celem było jednak przekonanie uczestników, że muzeum jest miejscem atrakcyjnym i wartym odwiedzania, nawet wtedy, gdy trzeba je zwiedzać trochę przeciw "jego" intencjom.

Zrealizowaliśmy osiem bloków tematycznych. W każdym uczestniczyło od ośmiu do trzydziestu paru osób z różnych liceów i gimnazjów warszawskich. Gościliśmy kilku ekspertów.

Opisy poszczególnych spotkań:

 
Pierwsze spotkania odbyły się 15 i 29 maja  >>>> Po co nam muzeum?". Muzeum Narodowe.
 
Drugie - 25 września  >>>> Muzeum - budynek, instytucja, praktyka
 
Trzecie - 17 października >>>> Rewolucje 1986. Zachęta.
 
Czwarte - 24 października >>>> Yoko Ono. Fly. Centrum Sztuki Współczesnej.
 
Piąte - 7 i 14 listopada >>>> Muzeum Powstania Warszawskiego
 
Szóste - 21 listopada i 1 grudnia >>> Muzeum Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie
 
Siódme - 11 i 13 grudnia >>> Zamek Królewski
 
 
Chcielibyśmy kontynuować nasze spotkania w ramach międzyszkolnego koła naukowego. Zapraszamy do udziału. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej>>>.
 
 

 

Powered By RiseNet CMS © 2024
   
luxusreplica uhren rolex replica orologi replica www.aaauhren.de