Dzisiaj jest środa, 17 lipca 2024 r.
Imieniny: Kamil, Robert, Szymon

ZNANE I NIEZNANE,

czyli spacerkiem po dzielnicach Warszawy

  Otwarty, bezpłatny projekt edukacyjny.
 
Realizujemy nowy projektu edukacyjnego  "Znane i nieznane”, do którego serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i liceów.
Projekt obejmuje cykl sześciu spacerów po wybranych dzielnicach Warszawy (Stare i Nowe Miasto, Żoliborz, Wola, Stara Praga, Saska Kępa, Mokotów), a jego celem jest włączenie młodzieży w aktywne uczestnictwo w poznawaniu historii rodzinnego miasta. Założeniem naszych spotkań jest to, aby uczniowie, spacerując po Warszawie (oczywiście pod opieką nauczyciela-przewodnika) sami opowiadali swoim koleżankom i kolegom o dziejach stolicy, zwiedzanych obiektach i ludziach związanych z nimi.
Udział w naszym projekcie, jako współautorów, może być dla ucznia i jego szkoły także możliwością zrealizowania jednego z projektów wymaganych w programach gimnazjalnych. Pragniemy również w ramach naszych spacerów zachęcić uczestników do sporządzania własnej dokumentacji fotograficznej, która będzie prezentowana na spotkaniu podsumowującym projekt.
W projekcie weźmie udział sześć gimnazjów, ale przyjmujemy także zgłoszenia indywidualne od uczniów gimnazjum lub liceum. Wszyscy uczestnicy otrzymają płytkę DVD z dokumentacją całego projektu.

Zainteresowani (szkoły, uczniowie) uczestnictwem w tym projekcie proszeni są o zgłaszanie się poprzez  
  >>> Kartę zgłoszeniową.

SPACER I. STARE i NOWE MIASTO
Po wysłuchaniu  krótkiego wprowadzenia o początkach miasta poszlismy szlakiem dziejów starej Warszawy odnajdując  ślady historii na trasie od placu Zamkowego po budynek Wytwórni Papierów Wartościowych. Wspólnie opowiadaliśmy co działo się w poszczególnych miejscach od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Każdy uczestnik wycieczki dostał mapkę trasy z krótkim kalendarium wydarzeń.
Tak było 29 kwietnia 2014 r. >>>

SPACER II. STARA PRAGA
O dziejach Starej Pragi można co prawda więcej opowiadać niż pokazywać, gdyż do naszych czasów niewiele się zachowało z dawnych zabytków, ale spacerując po Starej Pradze chcielibyśmy zwrócić młodzieży przede wszystkim uwagę na aspekt wielokulturowości tej dzielnicy w przeszłości. Dlatego zwiedzimy zarówno cerkiew św. Marii Magdaleny, kościół Matki Boskiej Loretańskiej, jak i dawny kwartał żydowski.

SPACER III. SASKA KĘPA

Spróbujemy termin spaceru zgrać z czasem, kiedy są obchodzone Dni Saskiej Kępy (około 10 czerwca), aby wziąć udział w różnych ciekawych wydarzeniach kulturalnych promujących dzielnicę i jej historię. 

SPACER IV. ŻOLIBORZ
Ponieważ ślady dawnych dziejów Żoliborza zostały zniszczone wskutek wyburzenia całej zabudowy w XIX wieku, architektura tej dzielnicy jest związana przede wszystkim z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Pospacerujemy więc po różnych koloniach mieszkaniowych, obejrzymy także wiele ciekawych nowoczesnych obiektów willowych, zwiedzimy  też Cytadelę.

SPACER V. WOLA
Jest to dzielnica, która ma własne ciekawe muzeum poświęcone jej historii. Zaczniemy zwiedzanie od wizyty w tym muzeum a potem, podczas spaceru,  spróbujemy odnaleźć najciekawsze miejsca ilustrujące dzieje Woli.

SPACER VI. MOKOTÓW

Spacer po Mokotowie będzie bardziej męczący niż dotychczasowe, gdyż ślady historii tej dzielnicy są „luźniej” usytuowane. Zwiedzimy Królikarnię, zobaczymy pałacyk Szustra ale także obejrzymy zespoły nowoczesnej architektury przedwojennej i również tej najnowszej.

Autor projektu:
Krystyna Sulkiewicz, biuro@akademia-kultury.edu.pl 
 

 

ORGANIZATORZY wspomagający projekt merytorycznie i finansowo:
      
       

 

Powered By RiseNet CMS © 2024
   
luxusreplica uhren rolex replica replicaorologi.to borse finte www.aaauhren.de